18 mai, 2014

Pisikesed Pavlovad 17. maiks


Gratulerer med 17. mai, kjære venner i Norge!
 
Eile tähistasid norralased oma rahvuspüha ja eilne pidupäev oli nende jaoks eriti uhke ja tähtis, sest möödus 200 aastat Norra põhiseaduse vastuvõtmisest Eidsvollis. Norrakad tähistavad seda päeva alati suurelt. Korraldatakse laste rongkäike, kantakse rahvariideid, kutsutakse sugulased ja sõbrad külla ning nauditakse head sööki ja jooki. Laual on kindlasti ka koogid, mis on kaunistatud Norra lipukestega või siis lipuvärvides.
Minu elu on viimased 13 aastat olnud väga tihedalt seotud Norramaa, norramaalaste, norra keele ja kultuuriga ning 17. maid olen alati natukene tähistanud. Nii ka sel aastal.


Pisikesed Pavlovad (5-6 tükki)

Beseepõhjad

2 toasooja munavalget (vähemalt pool tundi toasoojas seisnud)
näpuotsaga soola
100 g suhkrut
2 tl vaniljesuhkrut
0,5 tl maisitärklist
0,5 tl valge veini äädikat
Vahusta munavalged näpuotsatäie soolaga pehmeks valgeks vahuks. Vaht moodustab tippusid, aga need on pehmed, st hoiavad veidi vormi, aga siis vajuvad ära. Jaga suhkur jaga kolme ossa. Puista esimene osa ühtlaselt ja õrnalt munavalgevahule ja vahusta 2 minutit. Lisa teine osa ning vahusta veel 2 minutit. Kolmandale suhkruportsule sega hulka 2 tl vaniljesuhkrut, lisa ka see munavalgevahule ning vahusta. Nüüd vahusta niikaua, kuni saad ühtlase, läikiva ja tugeva vahu (ca 5-10 minutit). Puista vahu peale tärklis ja tilguta äädikas. Sega läbi.
Kata ahjuplaat küpsetuspaberiga. Tõsta ahjuplaadile kahe supilusika abil võrdsete vahedega 5-6 vahutörtsu. Nüüd vormi neist spaatliga seest madalamad ja äärtest kõrgemad pesad. 
Kuumuta ahi 160 kraadini.Tõsta plaat ahju keskmisele siinile ning alanda kohe kuumust 110 kraadini. Küpseta 30 minutit. Kui pool tundi täis, pane ahi kinni, aga hoia beseesid veel 10 minutit kinnise uksega ahjus. Jahuta beseed praokil uksega ahjus täielikult. 
Võibolla on see minu ahju eripära, aga beseepõhjad oleks pidanud ahjus olema pisut kauem. Sisu oli küll mõnusalt nätske, kuid pealmine koorik oleks võinud natukene krõbedam olla. Aga head said need pisipavlovad sellegipoolest :)
Serveeri vahukoore ning marjadega. 

2 kommentaari:

  1. Pavlova on minu arvates üks geniaalsematest magustoitudest. Nii lihtne (teha kui ka metsa keerata), aga imemaitsev ja erinevate värskete marjadega maitseb magustoit alati erinevalt. Viimati sain seda talvel "Põhjakas", kus seda astelpajumarjadega pakuti. Mmm...

    VastaKustuta
  2. Väga lihtne on metsa keerata :)

    VastaKustuta